باسپاس از هستی بخش بی همتا
سخن از زیباترین مخلوق هنری دست بشر است. ترنم شکوهمند اطاعت رنگ از ذهن خالق نقاشی ، برای گریز از تنهائی و گرایش به سمت یکی شدن در تلفیق رنگها با هم تا مرزهای وحدت و رسیدن به هدف والایی که همان هنر است و کسی که این اثر را خلق می کند و این کثرت رنگها را به یگانگی می رساند هنرمند است.
بار مثبت یک نقاشی هنری و خلاقانه آنقدر سنگین و گران است که ناخودآگاه بیننده ، مشتاقانه در آن جای می گیرد و واکنشهای بی پرده مثبت بدنبال دارد.
هر آنکس که از دیدن یک نقاشی زیبا لذت نبرد ، قطعا بدنبال تکامل خویش در این عرصه نیست .که همانا یک اثر هنری بویژه نقاشی ، به تدریج قدرت تفکر را فزونی می بخشد و آرامش و پیام زیبای سیر روح به سمت مرتبه اولا را در پی دارد.
دراین دوران پر از تشویش و اختلافات بومی و مذهبی و سیاسی که جهان امروز را در برگرفته ، نقاشی می تواند صرف نظر از جنبه های تنش زا در جوامع امروز بشری ، یک نقطه مشترک و جهانی در روابط بین الملل تلقی گردد.
سبک و سلیقه جوامع مختلف در شیوه های خلق نقاشی بسته به فرهنگ های گوناگون بسیار متفاوت است اما بستر و روح و هدف یکی است و آن بالابردن سطح آگاهی در بیننده است. این احساس است که بالاتر و برتر از گمان های بومی و قبایلی ، واژه های پاکدامنی ، تمنا ، عاطفه ، یکرنگی ، تکامل روح ، جلای ذهن و عشق را به اشتراک می گذارد.
با نگاهی به تاریخ جهانی درمی یابیم که چگونه هنرمندان حتی در بدترین و تاریک ترین وضعیت اجتماعی ، سخاوتمندانه احساس و انرژی خود را طبق اخلاص و در قالب یک پیام ماندگار با خلق نقاشی های خود ، به دیگران تقدیم کردند.
بدین ترتیب یکی از موثرترین راههای شناخت مردم هر قوم و دستیابی به فرهنگ و سنت های ذهنی و روحی آنان ، بررسی آثار هنری ایشان است . نقاشی تصویری واقعی و ملموس از ذهن و خلاقیت بشر است.
اولین جشنواره ملی نقاشان حرفه ای ایران فرصتی است تا اولا روح پاک و پر از ابتکار ایرانی در قالب نقاشی های هنرمندان صاحب سبک و صاحب نام در عرصه هنرهای تجسمی را به دید صاحب نظران و اندیشمندان هنر و دست اندرکاران علوم اجتماعی بگذاریم و ثانیا کمی از دین خود را در یاری به ارتقاء سطح هوشیاری اندیشه ها و اجرای الگوی مناسب و صحیح به وسعت سرزمین ایران ادا کرده و همچنین قدمی هر چند ناچیز برای برجسته کردن این رشته مظلوم هنری که در رخوت و گمنامی اما استوار به آرمانهای خود زمان را سپری کرده، برداریم.

امید است تا بتوانیم با تکیه بر راهکارهای دینی و اعتقادی خود با بهره گرفتن از دستورات اجتماعی کتاب آسمانی و علما و فقها در توسعه پایدار معرفت در نهاد جامعه کوشا باشیم. که هریک از ما ، وسیله ایم در این راه:

نقش مستوری و مستی نه به دست من و توست                             آنچه سلطان ازل گفت بکن آن کردم

صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ                            هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم

اهداف خاص جشنواره

احیا آداب و سنن ملی و بومی
حمایت از استعدادها و جوانان هنرمند دور از تهران
توسعه فرصت های فرهنگی هنرمندان خارج از پایتخت
توسعه فرصت های فرهنگی
عنوان ثانویه
اتکا به فرهنگ و هنر ملی
تعامل پویای فرهنگی و جهانی

اهداف خاص جشنواره

Image module
  • جشنواره بدنبال آن است که زمینه ای فراهم کند تا خالقان آثار نقاشی بی واسطه بتوانند با مخاطبان و علاقمندان خود برخورد نمایند تا بدون واسطه گری های غیر حرفه ای ، آثار هنری خویش را به فروش رسانند .
  • محور دیگر تلاشمان ، فرهنگ سازی شناخت آثار و بزرگان نقاشی ایران زمین برای ارتقاء سطح اطلاعات عام مخاطبان است.
  • کشف استعدادهای نهفته با توان حرفه ای اما گمنام
  • هدف دیگر نهادینه کردن شادی و نشاط در جامعه با در نظر گرفتن ضرورت فهم اصل سرور روحی و معنوی در شأن انسان مسلمان و موحد است.
  • ایجاد تعریف جدید در عرصه بازاریابی آثار هنری با درایت و توجه به منزلت هنری و در خور مقام هنرمندان.

مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره

شاید جشنواره های زیادی در این سرزمین با نگاه دقیق و محتوایی در خور تمدن ایران زمین انجام پذیرفته اما آنچه در این جشنواره مد نظر مجریان است ، افزایش توان عملیاتی و به روز بودن امکانات برگزاری است .

مراسم افتتاحیه با حضور مقامات و مسئولین کشوری با آداب مرسوم برگزاری چنین جریانی و برنامه هایی نظیر قرائت بیانیه و پذیرایی در قالب متنوع با جزئیاتی که بعدا اعلام خواهد شد و با پوشش خبری انجام می شود.

در مراسم اختتامیه نیز برنامه بسیاری در نظر گرفته شده که بارزترین آن انتخاب 3 نقاش برتر جشنواره و اهداء جوایز به شرح زیر و همچنین برنامه های فرهنگی و هنری مناسب خواهد بود.

جوایز جشنواره 

نفر اول :   اهدا تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و  5  سکه بهار آزادی

نفر دوم :   اهدا تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و  3  سکه بهار آزادی

نفر سوم :  اهدا تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و  1  سکه بهار آزادی

قطعا پاره ای هماهنگی های اولیه جهت پوشش تصویری جهت پخش در سیمای جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

آیین نامه جشنواره

شرکت در این رویداد برای تمام هنرمندان ایرانی غیر از استان تهران آزاد است .

( از آنجا که هدف اصلی این جشنواره شناسایی و حمایت از هنرمندان خارج از پایتخت میباشد، شرکت در این جشنواره صرفا برای هنرمندان غیر از تهران میسر و قابل قبول خواهد بود . بدیهی است هنرمندانی که متولد غیر از تهران میباشند، اما در تهران زندگی میکنند، تحت عنوان شهر زادگاه خود امکان شرکت در جشنواره را خواهند داشت. )

آثار ارائه شده باید در چهارچوب قوانین و شئونات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران باشد .

آثار میتواند در موضوعات تخصصی از جمله :

پرتره مفاخر فرهنگی ، ملی و هنری ایران زمین ، ابنیه های تاریخی و مذهبی و …… وهمچنین موضوع ازاد باشد .

هر شرکت کننده میتواند حداکثر 5 نمونه از آثار خود را برای شرکت در جشنواره ارسال نماید .

ضلع بزرگ آثار نباید از 2 متر بیشتر باشد .

آثار ارسالی باید بدیع و خلاقانه بوده و از ویژگی یک نقاشی حرفه ای برخوردار باشد .

ارسال و حمل آثار بعهده خود هنرمند است و لذا دبیرخانه جشنواره هیچگونه مسئولیتی را در قبال صدمات ناشی از ارسال نامطلوب پستی را نمی پذیرد .

دبیرخانه حق استفاده از فایل آثار در رسانه های مختلف جهت تبلیغات و اطلاع رسانی در داخل یا خارج کشور را با ذکر نام هنرمند خواهد داشت .

قاب یا هر شیوه عرضه نمایشگاهی جزو اثر به شمار میاید و به عهده هنرمند است .

فیمت گذاری اثر با نظر هنرمند و با تایید هبئت کارشناسی تعیین میگردد .

بابت فروش آثار و قدرالسهم هنرمند ، بصورت جداگانه قرارداد بسته خواهد شد .

آثار فروخته شده پس از اتمام نمایشگاه به خریداران تحویل داده خواهد شد .

آثار در دو مرحله داوری خواهد شد . مرحله اول از روی تصاویر ارسالی میباشد که در صورت انتخاب ، اصل آن دریافت میشود . و مرحله دوم از روی اصل آثار صورت خواهد گرفت .

هیئت انتخاب و داوری آثار

Team member
استاد بابک اطمینانی
Team member
استاد معصومه مظفری
Team member
استاد لیلی گلستان

آخرین مهلت ارسال تصاویر آثار                                  15 دی   1396

اعلام نتایج مرحله اول                                               25 دی   1396

آخرین مهلت ارسال اصل آثار                                     10 بهمن 1396

افتتاحیه چشنواره                                                     27 بهمن 1396

اختتامیه جشنواره                                                     7 اسفند 1396

در این جشنواره ، عملکردها حتی المقدور به صورت نو تعریف شده اند تا از حاکمیت مطلق در جشنواره کاسته و با نگاه فراگیر و دعوت از نسل جوان ، شور جوانی در آن به نمایش گذاشته شود.

وجود اعضای فنی و تخصصی با تیم های مجرب و کارشناس در اولویت این رویداد بزرگ قرار دارد . بدان معنا که ارزیابی نقطه به نقطه با محوریت آگاهی و دانش مدنظر خواهد بود.

عوامل اصلی برگزاری جشنواره :

طراح و مجری جشنواره :                       کانون هنرسرای غزل

( بر اساس ایده ای از اکبر پوروصال )

ریاست جشنواره :                                  شیوا ذولفقارخانی

مدیر جشنواره :                                     افشین کاشانی

هیات انتخاب آثار و داوران :                استاد لیلی گلستان ، استاد معصومه مظفری ، استاد بابک اطمینانی

مدیریت سایت و اخبار :                       علیرضا رمضانی

مسئول روابط عمومی :                        سیمین زمانی

شامل کلیه ایستگاههای کاری و تجهیزات مورد نیاز در هر بخش است که این مهم نیز از دید مجریان دور نمانده و در بخش خدمات نیز برنامه ریزی های لازم بعمل آمده است.

محل برگزاری این جشنواره بدلیل ارزش والای هنری و فرهنگی آن ، گالری آ  واقع در تهران، خیابان آبان ، کوچه ارشد ،انتخاب شده که قطعا با درنظر گرفتن فضای ارزشمند و موقعیت ویژه آن ، محلی در شأن چنین جشنواره ای خواهد بود.

شاید بهترین عامل برای اجرای خوب یک جشنواره تخصیص منابع مورد نیاز است. اعم از هزینه های مطالعاتی ، برنامه ریزی ، تامین نیروی انسانی ، اجرای جشنواره و….. که هزینه کل بررسی و بالغ بر چهار میلیارد ریال تخمین زده می شود که بصورت جامع و بشکل زیر تعریف و تامین خواهد شد:

الف) بودجه اختصاصی جشنواره که توسط صاحبان اجرا تامین گردیده است.

ب) منابع عمومی نظیر تبلیغات و درآمدهای ورودی جایزه بزرگ

ج) منابع خصوصی که بعنوان حامیان جشنواره هستند.

د) امکانات دولتی که در قالب سازمانها، ارگانها و نهادها با عنایت خود برخی هزینه ها را تامین خواهند کرد.

سخن پایانی

آزادی و عدالت ، غنای اقتصادی و فرهنگی و هنری ، از حقوق حقه همه آفریننده های خداوند است که بی توجهی به هر کدام جنگ با خالق هستی است. ما کوشیده ایم تا به عنوان یک عامل فرهنگی در حد توان خود به اعتلای هنر و فرهنگ دراین سرزمین و نزدیکی هر چه بیشتر با دهکده جهانی ، به فضایی پر از عطر و شور و نشاط بیاندیشیم.
نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم